Grillet blomkålbiff med zhug
Apéritif

Grillet blomkålbiff med zhug

Blomkålbiff er et vellsmakende og godt alternativ til biff for deg som spiser vegetarmat, eller vil tillføre kostholdet ekstra grønnsaker. Med den jemenske koriandersausen Zhoug blir dette et smaksintens og deilig måltid.

Fremgangsmåte

Zhug:
Lag zhug ved å ha alle ingrediensene bortsett fra olje og sitron i en food processor og pulser til du har en tykk pasta. Tilsett olivenolje og ferskpresset sitron og kjør sammen til en saus. Smak til med salt, og evt mer chili om du ønsker. Er sausen for tykk, kan du tilsette mer olje.

Rens blomkålen for blader og utsiden av den tykke stilken fra undersiden. Skjær blomkålen i 2 cm tykke skiver. Pensle skivene med litt olje og grill skivene over høy varme i cirka 4 minutter på hver side (eller til blomkålen er knapt mør).

Legg blomkålen over på et fat og pensle med zhug. Server blomkålbiff med ditt favoritt grilltilbehør, eller server på en seng av blomkålpure som du lager av endestykkene.

Tips:
For ekstra saftig blomkål legg den hel i et iskaldt vannbad før du starter på oppskriften. Tørk godt. 

For en fyldigere rett kan zhug blandes ut med yoghurt eller rømme. 

Her finner du flere oppskrifter med grønnsaker på grillen

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Påskedrinken i år lager du av det du har i skapet
Ukens drink

Påskedrinken i år lager du av det du har i skapet

Akevitt, tranebærjuice og gingerale er en herlig leskende og lett krydret kombinasjon som kommer med smaksgaranti.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Denne gule favoritten er som skapt for påsken
Ukens kake
Suksessterte

Denne gule favoritten er som skapt for påsken

Når du maler nøtter, knuser egg og rører inn ekte smør, blir det suksess. Det er nok grunnen til at denne favoritten blant kaker har fått sitt navn.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Herlige påskeviner – uansett værforhold - og veldig gode kjøp
+
Godbiter i pollisten

Herlige påskeviner – uansett værforhold - og veldig gode kjøp

Med disse to i feriebagasjen er du godt forberedt. De finnes dessuten på svært mange pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Store flasker i basis til knallpris
+
Ukens vin

Store flasker i basis til knallpris

Disse vinene er som skapt for påskebagasjen – eller kjelleren.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ute hele dagen? Dette kommer til å gå ned på høykant - raskt å lage er det også
Dagens rett

Ute hele dagen? Dette kommer til å gå ned på høykant - raskt å lage er det også

Reinskav er nær sagt alltid å finne i selv den minste butikkens frysedisk. Derfor er det en selvfølgelig ingrediens i påskemenyen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

By på en skikkelig påskefrokost
Guide
Oppskrifter til frokosten

By på en skikkelig påskefrokost

Å tilbringe halve dagen ved frokostbordet er noe vi bør gjøre oftere, og i hvert fall i løpet av påsken.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her