Sprøstekt steinbit med blåskjellsauterte grønnsaker
Norges sjømatråd

Sprøstekt steinbit med blåskjellsauterte grønnsaker

Stek steinbiten sprø å lag blåskjellsauterte grønnsaker til. Det blir et herlig måltid som du og dine garantert vil huske og du selvfølgelig vil lage flere ganger.

Fremgangsmåte

Slik steker du fisken
Skrap av skjellene på fisken (hvis den har skinn) og del opp i ønsket størrelse. Salte og pepre fisken på begge sider.
 

Start stekingen med en god og varm teflon (eller en nonstick panne) med 2 ss solsikkeolje. Legg fisken med skinnsiden ned i oljen.

La fisken steke på moderat-høy varme til den begynner å få et sprøtt skinn. Snu fisken og ha i smøret og hvitløken (som du bare knuser lett med den flate siden av kniven) i pannen.

Trekk pannen til side og la fisken trekke seg ferdig i panna. Denne metoden kan man bruke med og uten skinn og på de fleste fiskearter.

Blåskjell
Skyll blåskjellene og rens dem for rur og byssustråder.

Kutt sjalottløken og hvitløken grovt, og fres det i smøret i en kjele over høy varme uten at det får farge.

Ha på blåskjellene og hvitvinen og legg på tyngde på skjellene (ca 5 tallerkner). Kok opp og la skjellene koke 1-2 minutter og trekk kjelen til siden.

Kraften siles av og blåskjellene renses mens de er nykokte, brukes etter ønske.

Sil av kraften og kok den inn til det halve. Vi bruker 1 dl av denne varme blåskjellkraften, og nå røres smøret inn med en visp, uten å koke sausen.

Smak til med sitron og salt. Alle grønnsaker og urter vendes inn rett før servering.

Sauterte grønnsaker
Skjær en fenikkel i båter og kok den i lettsaltet vann i fire minutter.

Del en tomat i to og skrap ut innmaten med en skje. Skjær den opp i terninger. Kok potetene møre og del de i to.

Vend grønnsakene inn i blåskjellkraften sammen med noen av de rensede blåskjellene, legg opp på tallerkenen og legg den sprøstekte steinbiten oppå.

Her finner du mange deilige oppskrifter på steinbit

Se alt det deilige du kan lage med aubergine

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

Få dagens rett som nyhetsbrev 

 

Sendt inn av Norges sjømatråd

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Denne cubanske klassikeren smaker perfekt nå
Ukens drink
El Presidente

Denne cubanske klassikeren smaker perfekt nå

Når sesongen for mojito og andre leskende drinker er langt unna, trengs mer smak i romdrinken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med denne oppskriften bruker du opp overmodne bananer samtidig som det blir kake til mange
Ukens kake
Banan- og pekankake

Med denne oppskriften bruker du opp overmodne bananer samtidig som det blir kake til mange

Langpanner er perfekt om det er mange som skal smake, og her får du en vri som dessuten er veldig holdbar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Herlig californisk pinot noir klar til å ta med til fjells
+
Godbiter i pollisten

Herlig californisk pinot noir klar til å ta med til fjells

Om du ikke skal på fjellet denne uka, gjør den også nytten til helgekosen, med og uten mat. Og få med sjelden amerikansk vinhistorie på kjøpet. For denne produsenten er ikke som andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

I basisutvalget finner du en perle til vinterferiens vinkos
+
Ukens vin

I basisutvalget finner du en perle til vinterferiens vinkos

Det er altså ikke bare den gode prisen som skaper glede. Dette er dessuten en vaskeekte fjellvin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Disse biffspydene skaper en knallstart på helgen
Dagens rett

Disse biffspydene skaper en knallstart på helgen

Nydelig mørt biffkjøtt med en asiatisk vri - slik skal fredagsmiddagen være.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Er det franske kjøkken dødt? Noen toppkokker mener det
+

Er det franske kjøkken dødt? Noen toppkokker mener det

Macrons regjering ønsker at Frankrikes unge kokker skal finpusse sitt håndverk utenlands. Holder ikke det franske kjøkken koken lenger?

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her