Marengskake med bær a la Pavlova
Foto: Peter Kam

Marengskake med bær a la Pavlova

Det som er suksessfaktoren med denne kaken er at marengsbunnen blir perfekt sprø og litt seig. Resten er såre enkelt - krem og friske bær, og du har en kake som egner seg så vel på et kakebord som til dessert.

Antall porsjoner

10

Tilberedning

2 timer 30 minutter

Ingredienser

  • Bunner:
  • 6 stk
  • 3 dl
  • Fyll:
  • 5 dl
  • 2 ss
  • 1 l
  • Pynt:
  • 1 { "boks": "Boks", "bunt": "Bunt", "cl": "Centiliter", "dl": "Desiliter", "g": "Gram", "glass": "Glass", "gr": "gr", "kg": "Kilogram", "hg": "Hektogram", "l": "Liter", "litt": "litt", "ml": "Milliliter", "pakke(r)": "Pakke(r)", "pose(r)": "Pose(r)", "skiver": "skiver", "ss": "Spiseskje", "stk": "Stk", "ts": "Teskje" }

Fremgangsmåte

Tegn 3 ringer, ca. 24 cm i diameter, på bakepapir. Smør og strø mel på ringene. Sett ovnen på 125 °C.

Visp eggehvitene og sukkeret i en bolle over vannbad til marengsen er tykk og fast. Sprøyt eller smør røren i ringene på bakepapiret.

Sett inn alle brettene på en gang i ovnen, men bytt plass på dem av og til. Total steketid er ca. 2 timer. Dra papiret av bunnene. Avkjøl på rist.

Visp fløten og sukkeret stivt. Rens bærene, og vend dem ned i kremen. Smør kremblandingen på to av bunnene, og legg dem sammen. Den øverste pyntes med friske bær.

Flere oppskrifter med Palova finner du her

Her finner du mange oppskrifter til deilige sjokoladekaker

Her finner du veldig mange kakeoppskrifter

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Få ukens kake som nyhetsbrev 

 

Sendt inn av Dansukker.no

4
4/5 etter 18 anmeldelser
Din vurdering:

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Moden barbaresco til knallpris
+
Godbiter i pollisten

Moden barbaresco til knallpris

11 og 8 år gammel vin til rundt 500-lappen og som holder mange år til, er svært velkommen var i dag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Herlig gjensmak av denne tidligere så populære vinstilen
+
Ukens vin

Herlig gjensmak av denne tidligere så populære vinstilen

Den er laget slik valpolicella skal smake – saftig, leskende, tørr og med moderat alkohol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Fem priser til Trondheims barscene - tre av dem til Øyvind Lindgjerdet og Britannia Bar

Øyvind Lindgjerdet og Britannia Bar hentet tre av dem i årets Bartenders’ Choice Award i Stockholm.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Nysgjerrig på Chinon – her får du utrolig mye for pengene
+
Godbiter i pollisten

Nysgjerrig på Chinon – her får du utrolig mye for pengene

Chinon og cabernet franc som lagringsobjekt er i trygge hender fra denne produsenten som har veldig gunstige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak hvor fantastisk sider er til mat
Matkurs og vinkurs
Sidersmaking+småretter i Oslo

Smak hvor fantastisk sider er til mat

Sider fra Hardanger og delikate småretter fra ASIA Aker Brygge, kan det bli bedre? Den 02. april kan du smake 5 sider kombinert med tre småretter, så du selv kan oppleve hvor nydelig sider fra Hardanger er til mat.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Soave går gjennom en endring ved at presisjon økes, men ikke alle er enige i veien
+

Soave går gjennom en endring ved at presisjon økes, men ikke alle er enige i veien

Rundt middelalderbyen Soave lages noen av Italias beste hvitviner av druen garganega. Nylig er det innført ny regler i form av 33 vinmarksnavn som kan nevnes på etiketten. Vi sjekker hva det innebærer og hvordan framtiden for Soave ser ut.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her