New Orleans er kjent som arnestedet for god musikk - og det gode liv. Ikke minst karnevalet Mardi Gras er en stor begivenhet i den spennende byen som fortsatt dyrker sin franske forbindelse fra kolonitiden.
Denne ukens fristende drink stammer fra innehaveren av Sazerac Coffee House i New Orleans, Sewell Taylor, som rundt 1850 skapte denne drinken basert på den lokale bitteren laget av apotekeren Antoine Peychaud og husets egen cognac.
Siden Peychauds Bitter er vanskelig å få tak i, bruker man i dag som oftest Angostura Bitter sammen med absint.
Vinlusens herjinger i vinmarkene i Frankrike på slutten av 1800-tallet, skapte en manko på cognac. Med tiden byttet man derfor ut cognacen i drinken med rugwhiskey eller bourbon.
En av French Quarters aller mest berømte gater har til og med fått navn etter et av USAs mest foretrukne brennevin - Bourbon Street.
Sazerac er en av tidenes store klassiske drinker, og i 2008 ble den annonsert som New Orleans offisielle drink - perfekt til å nytes i jazzklubbene eller under den store Mardi Gras-festsesongen som hvert år starter 6. januar og ender med feitetirsdag (norsk for mardi gras) som er to dager etter fastelavnssøndag som kommer 40 dager før påske. Med en ekstra sen påske som i 2025, er også karnevalsesongen ekstra lang.
Flere drinker med whisky finner du her