Nå kan du gratis få Ukens vin som e-post. Se lenger ned for mer informasjon.
Aase E. JacobsenFoto: Gunnar Mjaugedal
Portal do Fidalgo Alvarinho 2011 (10329)er fruktig og frisk med fin fylde og godt mineralavtrykk. Et supert følge til reker, blåskjell og krabbe i de fleste tilberedninger.
Det som gjør at den skiller seg fra andre viner med den samme karakteristikken er druen alvarinho. Denne druen som har tilhørighet i Nord-Portugal, nærmere bestemt vinområdet Vinho Verde, regnes som dette områdets beste.
Trives i granittjord
Vinho verde beskrives ofte som en eplesaftig, lett og syrlig stil, gjerne med litt restkullsyre, men det er feil å generalisere. Særlig når det er snakk om viner av druen alvarinho som dyrkes i de beste delene av dette omfattende DOC-et, i underområdene Monção og Melgaço.
Vår vin kommer fra Monção, nærmere bestemt hos Quinta da Torre.
Når alvarinho møter granittjordsmonn, som i Monção, får den en tydelig mineralkarakter. Ukens vin tilhører ikke toppsjiktet, men så er den også ganske rimelig.
Også taxfree
Den kommer fra giganten Sogrape som lager alt fra masseprodusert vin (som Gazela og Mateus) til vin fra enkeltvingårder – som Morgadio da Torre. Den produseres i et antall av 30.000 flasker årlig.
Den samme vinen finnes for øvrig i taxfreebutikken, til kroner 93, men sist jeg var innom var det fortsatt 2011. Etter ett års modning er den en mykere vin, fortsatt frisk med en mer tydelig mineralsk touch. Absolutt noe å putte i handlekurven i sommer.
Bestill Ukens vin med en gang
Ønsker du å bestille Ukens vin trykker du bare på vinnavnet og du flyttes direkte til Apéritifs Polliste og bestillingsrutinen.
Vi gjør oppmerksom på at på grunn av denne spaltens popularitet, og siden enkelte viner er tilgjengelig i mindre kvanta enn andre, kan det oppstå en utsolgt-situasjon. Du vil i så fall få beskjed om det fra Vinmonopolet, samt vanligvis også en dato for når vinen atter er å få tak i.
Dersom du ønsker å bestille flere produkter, kan du også velge fritt fra Apéritifs polliste eller søke deg frem til de varene du er ute etter.
Ukens vin som e-post:
Hver tirsdag, altså én dag før alle andre kan lese om den, får du som abonnerer på Ukens vin en e-post rett i postkassen din. Selvfølgelig helt gratis.
Les mer her (klikk) eller gå helt nederst på siden:
Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.
Rundt middelalderbyen Soave lages noen av Italias beste hvitviner av druen garganega. Nylig er det innført ny regler i form av 33 vinmarksnavn som kan nevnes på etiketten. Vi sjekker hva det innebærer og hvordan framtiden for Soave ser ut.
Valpolicella er en av Italias mest kjente vinregioner, primært for sin kraftfulle amarone og ripasso. Men regionen står nå foran en tid med endringer i regi av en ny generasjon vinmakere med nye ideer og ambisjoner.
Sheperds pie lages vanligvis med vanlig kjøttdeig, men her er det et enda bedre og smaksrikt alternativ som er brukt, nemlig reinsdyrhakk eller reinskav som tilberedes rett fra fryst tilstand.
Rundt middelalderbyen Soave lages noen av Italias beste hvitviner av druen garganega. Nylig er det innført ny regler i form av 33 vinmarksnavn som kan nevnes på etiketten. Vi sjekker hva det innebærer og hvordan framtiden for Soave ser ut.