Pasta al Limone
Apèritif

Pasta al Limone

Med en håndfull ingredienser og 15 minutter til rådighet lager du en av Italias aller beste pastaretter

Fremgangsmåte

  1. Kok pastaen i godt saltet, kokende vann til den ikke helt er ferdig, ca 5 minutter.
  2. I mellomtiden har du kremfløte og sitronskall (legg av litt til pynt)  i en stor gryte over medium varme til det småkoker, ca 2 minutter.
  3. Skru ned varmen til lav, og rør inn en og en spiseskje med smør til sausen er tykk og kremet. Ikke tilsettet for mye smør av gangen, da kan sausen sprekke. Ha gryten av varmen.
  4. Rett før pastaen er ferdig, ha av 400 ml av pastavannet. Rør 200ml av pastavannet forsiktig inn i fløte- og sitronblandingen, og ha tilbake over medium varme.
  5. Ha så pastaen i sausen og rør godt sammen. Tilsett parmesan litt etter litt til osten er helt smeltet og sausen er kremet, ca 3 minutter.
  6. Ser sausen litt tørr ut, tilsett mer pastavann. Rør inn 2-3 ss med ferskpresset sitronsaft. Smak til med mer salt.
  7. Fordel pastaen i små boller og topp med nykvernet pepper, revet sitronskall og revne basilikumblader.

Her finner du flere deilige pastaretter

Alt du trenger å vite om pasta

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apèritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Er dette påskens beste kake?
Ukens kake

Er dette påskens beste kake?

I hvert fall har den alt som skal til for å gi kaffekosen riktig påskestemning. Her finner du oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Riesling slik du (kanskje) ikke har smakt den før
+
Godbiter i pollisten

Riesling slik du (kanskje) ikke har smakt den før

For i hendene på denne vinmagikeren blir ikke vinene som hos naboen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjekk ut denne prisgunstige pinot noiren neste gang du er på polet
+
Godbiter i pollisten

Sjekk ut denne prisgunstige pinot noiren neste gang du er på polet

For den har fast plass og er et virkelig godt kjøp i ny årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vinkupp: Forfriskende og fyldig økologisk hvitvin fra Rhône
+
Ukens vin

Vinkupp: Forfriskende og fyldig økologisk hvitvin fra Rhône

Den har en veldig gunstig pris, og kommer også i en rød utgave.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Begrenset antall billetter: Bli kjent med chardonnay
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo 24. april

Begrenset antall billetter: Bli kjent med chardonnay

Dette vil du ikke gå glipp av! Smak på seks flotte viner laget med samme drue, men fra ulike land og vinregioner. Klarer du å finne din favoritt – eller kanskje oppdager du flere?

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Basisutvalgets beste kjøp er to hvitviner
+
Ukens vin

Basisutvalgets beste kjøp er to hvitviner

Og fra et område som fortsatt ikke har fått den oppmerksomheten det fortjener.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her