Husets utsøkte leverpostei
Håvard Moen

Husets utsøkte leverpostei

En deilig leverpostei. Du lager så mye at du kan fordele de i åtte bokser. Dermed har du leverpostei en god stund.

Fremgangsmåte

Skjær lever, løk, spekk og ansjos i terninger. Mal dette i kjøttkvern en gang.

Smelt margarin. Rør inn hvetemel. Spe på med melk etterhvert. La sausen få koke opp et par minutter. Ta kjelen av platen. (Det anbefales aluminiumkjele til melkeretter som hvit saus) 

Tilsett salt, pepper, allehånde og ingefær i sausen. Rør godt rundt slik at krydderet blir fordelt i hele sausen.

Pisk 4 egg. Elt eggene sammen med leverfarsen. Tilsett den hvite sausen i leverfarsen. Elt det hele sammen til en stor røre. Bruk elter eller bland manuelt, men unngå hurtigmikser.

Røren fordeles i 8 x 1/2 liters aluminiumsformer (Fåes kjøpt i de fleste butikker med ferskvaredisk.) Stekes i vannbad i langpanna på 160 grader i 2 timer midt i ovnen.NB.

Det finnes mange oppskrifter på leverpostei, og mange oppskrifterer ganske like, men den lille forskjellen kan ofte gjøre resultatet forskjellig. Min oppskrift er et resultat av prøve og feile, og denne oppskriften er blitt et førstevalg.

 

Sendt inn av Håvard Moen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disse boksvinene er best blant 210 testet
+
Tester
Pappvin til påsken 2025 - 210 bokser vurdert

Disse boksvinene er best blant 210 testet

Når boksvinene er av så god kvalitet som disse, kan du faktisk trygt velge dette bærekraftige formatet. Valget av vin i boks handler ikke lenger med at den er lett å putte i feriebagasjen. Men det er mange feller å gå i.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sketch: En gastronomisk destinasjon hvor The Lecture Room & Library er juvelen i kronen
+

Sketch: En gastronomisk destinasjon hvor The Lecture Room & Library er juvelen i kronen

På The Lecture Room & Library i London er Johannes Nuding kjøkkensjef - og den andre østerrikeren i historien som har oppnådd full Michelin-pott. Og en sann disippel av mentoren Pierre Gagnaire.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Moden barbaresco til knallpris
+
Godbiter i pollisten

Moden barbaresco til knallpris

11 og 8 år gammel vin til rundt 500-lappen og som holder mange år til, er svært velkommen var i dag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig gjensmak av denne tidligere så populære vinstilen
+
Ukens vin

Herlig gjensmak av denne tidligere så populære vinstilen

Den er laget slik valpolicella skal smake – saftig, leskende, tørr og med moderat alkohol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En slik fiskerett vil alle ha
Dagens rett
Torskegryte med sitron og pinjekjerner

En slik fiskerett vil alle ha

Torsk, skrei eller annen hvit fisk som smaker av Italia er en løsning på hverdagsmiddagen som garantert faller i smak. Her er den kjappe oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Det blir feststemning med kamskjell som forrett eller kveldskos
Dagens rett

Det blir feststemning med kamskjell som forrett eller kveldskos

Kamskjell er en lekker forrett og denne kombinasjonen vekker garantert matlyst.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her