Lise Finckenhagens pannekaker Klin Kokos
Lise Finckenhagen

Lise Finckenhagens pannekaker Klin Kokos

Oppskriften er fra kokeboken Pannekaker signert Lise Finckenhagen, utgitt på  Cappelen Damm - en av fem finalister i Beste norske kokebok 2015.

Fremgangsmåte

  1. Pannekaker:
    Bland rismel, mel, salt og gurkemeie i en bolle. Tilsett kokoskrem og Farris, visp røren helt glatt og bland til slutt inn hakket koriander.
  2. Varm en stor stekepanne med slipp-lett-belegg. Ha godt med olje i pannen og tilsett ¼ av røren. Vri på pannen slik at røren fordeles jevnt. Stek over sterk varme til det dannes mange små «hull» på overflaten og undersiden er gyllen.
  3. Snu pannekaken forsiktig – den er ganske sprø og porøs - og stek den raskt på den andre siden.
  4. Topp pannekaken med rekesalat og server peanøttsaus, og gjerne også chilidipp ved siden av.
  5. Rekesalat:
    Rens og skjær papaya (eventuelt mango) og gulrøtter i tynne strimler. Lag lange bånd av slangeagurken, bruk en ostehøvel eller potetskreller, unngå å bruke den bløte kjernen. Bland alle ingrediensene godt sammen.  
  6. Peanøttsaus:
    Kok opp vannet i en liten kasserolle og rør inn peanøttsmøret. Skru av varmen, tilsett resten av ingrediensene og rør alt sammen til en glatt og tykk saus.

Se våre andre oppskrifter på pannekaker

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Lise Finckenhagen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med denne oppskriften bruker du opp overmodne bananer samtidig som det blir kake til mange
Ukens kake
Banan- og pekankake

Med denne oppskriften bruker du opp overmodne bananer samtidig som det blir kake til mange

Langpanner er perfekt om det er mange som skal smake, og her får du en vri som dessuten er veldig holdbar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Herlig californisk pinot noir klar til å ta med til fjells
+
Godbiter i pollisten

Herlig californisk pinot noir klar til å ta med til fjells

Om du ikke skal på fjellet denne uka, gjør den også nytten til helgekosen, med og uten mat. Og få med sjelden amerikansk vinhistorie på kjøpet. For denne produsenten er ikke som andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Beste barbaresco-kjøp
+
Godbiter i pollisten

Beste barbaresco-kjøp

Barbaresco tar etter Barolos galopperende priser, men noen holder igjen, som disse. Som derfor er de beste kjøpene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Dette er resultatet av at en burgundstjerne inntar Sør-Rhône
+
Ukens vin

Dette er resultatet av at en burgundstjerne inntar Sør-Rhône

Den er derfor veldig annerledes enn mange andre viner fra denne delen av det sørlige Rhône. Men samtidig et realt kupp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En unik mulighet til å smake hvor fantastisk sider er til mat
Matkurs og vinkurs
Sidersmaking+småretter i Oslo

En unik mulighet til å smake hvor fantastisk sider er til mat

Sider fra Hardanger og delikate småretter fra ASIA Aker Brygge, kan det bli bedre? Dette er en etterspurt smaking, så vær tidlig ute med påmeldingen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

I basisutvalget finner du en perle til vinterferiens vinkos
+
Ukens vin

I basisutvalget finner du en perle til vinterferiens vinkos

Det er altså ikke bare den gode prisen som skaper glede. Dette er dessuten en vaskeekte fjellvin.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her