Lammecarré med urteskorpe
Apéritif

Lammecarré med urteskorpe

Lammecarré er skikkelig festmat. Den grønne urteskorpen ser dramatisk ut mot det rosa og møre lammekjøttet, og smaker uimotståelig. I tillegg er oppskriften enkel å både opp- og nedskalere til både èn, to eller mange.

Fremgangsmåte

  1. Forvarm ovnen til 180°C.
  2. Rut opp fettet på lammecarréen og krydre med salt og pepper. Varm en støpejernspanne over middels-høy varme med olivenolje. Tilsett hvitløk,  og brun lammet med fettsiden ned. Snu og brun kjøttet godt på alle sider, tilsett smør og bruk en spiseskje til å helle smør/olje over kjøttet. 
  3. Ha hvitløken og 1ss av stekefettet over i en miksmaster. Løft lammecarré over i en ildfast form med fettsiden opp. Slå resten av stekefettet fra pannen over kjøttet. Stek i ovnen i 180°C i 12 minutter. Ta kjøttet ut av ovnen, og  skru opp temperaturen til 200°C. 
  4. I miksmasteren tilsetter du persille, basilikum, rosmarin, brødsmuler, pistasjnøtter, parmesan og sitronskall. Kjør til du får fine lysegrønne smuler. Legg brødblandingen utover en stor tallerken.
  5. Pensle lammekjøttet med et tynt lag sennep og vend det i brødpaneringen. Stek kjøttet videre i ovnen i ca 5 minutter slik at paneringen blir sprø.
  6. La kjøttet hvile i 10 minutter. For et ekstra dramatisk resultat server med gulrotpuré, småpoteter og smørdampede grønnsaker. 

Se sesongens beste lammeoppskrifter her

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disse boksvinene er best blant 210 testet
+
Tester
Pappvin til påsken 2025 - 210 bokser vurdert

Disse boksvinene er best blant 210 testet

Når boksvinene er av så god kvalitet som disse, kan du faktisk trygt velge dette bærekraftige formatet. Valget av vin i boks handler ikke lenger med at den er lett å putte i feriebagasjen. Men det er mange feller å gå i.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sketch: En gastronomisk destinasjon hvor The Lecture Room & Library er juvelen i kronen
+

Sketch: En gastronomisk destinasjon hvor The Lecture Room & Library er juvelen i kronen

På The Lecture Room & Library i London er Johannes Nuding kjøkkensjef - og den andre østerrikeren i historien som har oppnådd full Michelin-pott. Og en sann disippel av mentoren Pierre Gagnaire.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Moden barbaresco til knallpris
+
Godbiter i pollisten

Moden barbaresco til knallpris

11 og 8 år gammel vin til rundt 500-lappen og som holder mange år til, er svært velkommen var i dag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig gjensmak av denne tidligere så populære vinstilen
+
Ukens vin

Herlig gjensmak av denne tidligere så populære vinstilen

Den er laget slik valpolicella skal smake – saftig, leskende, tørr og med moderat alkohol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Glem kjøttdeigen i dag, med kvernet reinsdyrkjøtt eller reinskav blir smaken mye bedre
Dagens rett

Glem kjøttdeigen i dag, med kvernet reinsdyrkjøtt eller reinskav blir smaken mye bedre

Sheperds pie lages vanligvis med vanlig kjøttdeig, men her er det et enda bedre og smaksrikt alternativ som er brukt, nemlig reinsdyrhakk eller reinskav som tilberedes rett fra fryst tilstand.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Det blir feststemning med kamskjell som forrett eller kveldskos
Dagens rett

Det blir feststemning med kamskjell som forrett eller kveldskos

Kamskjell er en lekker forrett og denne kombinasjonen vekker garantert matlyst.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her