Vi tilbyr flere ukentlige nyhetsbrev.
Du kan fritt velge hvilke du ønsker å få tilsendt.
×
Velg de nyhetsbrevene du ønsker å abonnere på
×
Din e-post er registrert
Se frem til spennende nyhetsbrev i din innboks
×
En feil oppstod
Høst på vei mot World Class
Jesper Høst vant norgesfinalen i den internasjonale bartenderkonkurransen.
26 April 2012 - 14:55
No. 19-bartenderen Jesper Høst gikk til topps i den norske finalen av World Class 2012. Sammen med Chris Grøtvedt fra Theatercafeen og Monica Berg fra Aqua Vitae, som tok henholdsvis andre- og tredjeplassen, skal han reise til London for å delta i den vesteuropeiske finalen i London i mai.
Det store målet er den globale finalen i Rio de Janeiro i juli, hvor bartendere fra mer enn 40 land verden skal konkurrere om den prestisjefylte utmerkelsen «World Class Bartender of the Year».
Norgesfinalen fant sted på Aqua Vitae Bar i Oslo 23. april. I juryen satt Eric Lorincz, World Class vinner i 2010 og bartender hos American Bar på Savoy Hotel London, Justin Smyth, Global Brand Ambassador Ketel One og Idar Sørensen fra Bibendum.
World Class er en av bartenderbransjens mest prestisjefylte konkurranser, der noen av de fremste innen denne yrkesgruppen kjemper om tittelen "verdens beste bartender". Det er Diageo som står bak konseptet.
Årets utfordring: «Classic Cocktail with a Twist».
Jas Gripen av Jesper Høst:
• 6 cl Tanqueray No. Ten
• 2 cl brenneslelikør* (hjemmelaget)
• 2 dråper sitronolje
• Maraschinostøv (kondensert maraschinolikør)
Fremgangsmåte:
Fukt kanten på et avkjølt cocktailglass med sitron og rim glasset med maraschinostøv.
Bland gin, brenneslelikør og sitronolje i avkjølt røreglass, rør på is og sil over i cocktailglasset.
Brenneslelikør:
La tørket brennesle (ca. 10-15 g) og tørket lavendel (ca 3-4 g) trekke i sukkerlake (1½ dl) på svak varme
i ca 20 min. Filtrer ut alle partiklene og bland ut sirupen med 1,5 dl nøytralt brennevin (60 % abv).
Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.
Når boksvinene er av så god kvalitet som disse, kan du faktisk trygt velge dette bærekraftige formatet. Valget av vin i boks handler ikke lenger med at den er lett å putte i feriebagasjen. Men det er mange feller å gå i.
På The Lecture Room & Library i London er Johannes Nuding kjøkkensjef - og den andre østerrikeren i historien som har oppnådd full Michelin-pott. Og en sann disippel av mentoren Pierre Gagnaire.
Når boksvinene er av så god kvalitet som disse, kan du faktisk trygt velge dette bærekraftige formatet. Valget av vin i boks handler ikke lenger med at den er lett å putte i feriebagasjen. Men det er mange feller å gå i.
På The Lecture Room & Library i London er Johannes Nuding kjøkkensjef - og den andre østerrikeren i historien som har oppnådd full Michelin-pott. Og en sann disippel av mentoren Pierre Gagnaire.